Makarna Şişmanlatmaz
Ana Sayfa
Burayı Niye Yaptım?
Makarna Hakkında
Makarnanın Besin Değeri
Makarna Tarifleri
SOS Tarifleri
Yanında Ne İçmeli?
Yanında Çorba Tarifleri
Makarna Nasıl Pişirilir?
Makarna Üreticileri
Makarna Çeşitleri
Makarna Diyeti
Baharat Çeşitleri
Pratik Ölçüler
Tarif Ekle
İletişim

MAKARNA
Makarna Şişmanlatmaz!
ŞİŞMANLATMAZ!

Karidesli Pırasa Çorbası Tarifi

MALZEMELER
1 su bardağı dolusu dondurulmuş ya da taze karides
2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı tereyağı
2 dal pırasa
1 adet orta boy kuru soğan

3 su bardağı süt
3 su bardağı su
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber


YAPILIŞI
Öncelikle sebzeleri doğrayıp hazır edelim. Bunun için pırasaların sarı dallarını atıp, tepesini keselim, yıkayalım ve sonra da çok ince dilimleyelim. Ne kadar ince doğrarsanız o kadar iyi olur. Tek bir sap kereviz sapını da yıkayıp yine çok çok ince doğrayalım. Soğanları zaten yemeklik doğruyoruz.

Şimdi gelelim çorbamızı pişirmeye. Bunun için orta boy bir tencereye yağlarımızı koyalım, erir erimez soğanlarla beraber doğranmış pırasa ve kereviz saplarını da ekleyelim. Bir tahta kaşıkla sürekli karıştırarak kavurmaya başlayalım.

Yaklaşık 5-6 dakika bu kavurma işlemini sürdürdükten sonra bu sebzelerin üzerine süt ve suyu birlikte ilave edelim. Tuz ve karabiberini serpiştirmeyi ihmal etmeyelim ve çorbamızı ağzı yarım kapalı bir şekilde pişmeye bırakalım.

Çorba kaynamaya başlayınca dondurulmuş veya taze karidesleri tencerenin içine aktaralım. Bu arada incecik kıyılmış taze fesleğen veya kuru fesleğeni de ekleyip, tekrar tencerenin kapağını yarım kapatalım. Yaklaşık 10-12 dakika sonra tüm malzemeler iyice yumuşamış ve pişmiş olacaktır.

Afiyet Olsun

Gönderen : Kemal Aslan |

(c) Murathan Bostancı | Site içeriği halka açık bilgilerden (Public Data) derlenmiştir, dileyen kopyalayıp çoğaltabilir.