Makarna Şişmanlatmaz
Ana Sayfa
Burayı Niye Yaptım?
Makarna Hakkında
Makarnanın Besin Değeri
Makarna Tarifleri
SOS Tarifleri
Yanında Ne İçmeli?
Yanında Çorba Tarifleri
Makarna Nasıl Pişirilir?
Makarna Üreticileri
Makarna Çeşitleri
Makarna Diyeti
Baharat Çeşitleri
Pratik Ölçüler
Tarif Ekle
İletişim

MAKARNA
Makarna Şişmanlatmaz!
ŞİŞMANLATMAZ!

istakozlu Kuşkonmazlı Makarna

istakozlu Kuşkonmazlı Makarna Tarifi

MALZEMELER
1 paket kısa kesme makarna
8 adet sulu portakal
300 gram makarna
3 adet acı kırmızı biber
1 diş sarmısak
180 gram tereyağı
1 kilogram yeşil kuşkonmaz
4 yemek kaşığı zeytinyağı
3 adet istakoz (haşlanmış ve ayıklanmış)
1 adet ufak fesleğen yaprağı
tuz


YAPILIŞI
Yarım portakalın kabuğunu ince rendeleyin. Bütün portakalları sıkıp 650 ml. portakal suyu elde edin. Portakal suyunu 250 ml. kalana kadar kaynatın. Biberleri uzunlamalarına ikiye kesip çekirdeklerini ayıklayın ve kıyın. Sarmısağı soyun, ezin, biberlerle birlikte portakal suyuna katın. Tereyağını küçük küblere kesip buzdolabına koyun.

Kuşkonmazların 1/3'lik dip kısımlarını soyun. Kart uçlarını kesip çıkartın. Ayıkladığınız kuşkonmazları 4'er cm. uzunluğunda doğrayın. İstakoz kuyruklarını uzunlamasına ikiye kesin, içlerini temizleyip etlerini 3'er parçaya kesin.

Makarnayı paketteki tarifine göre tuzlu suda haşlayın, pişme süresinin bitimine 3 dakika kala kuşkonmazları katın. Bir süzgece alıp süzün.

Diğer tarafta istakozları zeytinyağında hafifçe kızartın. Portakal suyunu kaynatın ve parça tereyağları peş peşe yumurta teli ile karıştırarak portakal suyuna katın. Sosu tuz ile tatlandırın. Makarna, kuşkonmaz ve istakozu bir kasede portakallı tereyağı ile karıştırın. Fesleğeni iri parçalar halinde üzerine serpin.

Gönderen : Aşçı Namık Zeytinli |

(c) Murathan Bostancı | Site içeriği halka açık bilgilerden (Public Data) derlenmiştir, dileyen kopyalayıp çoğaltabilir.