Makarna Şişmanlatmaz
Ana Sayfa
Burayı Niye Yaptım?
Makarna Hakkında
Makarnanın Besin Değeri
Makarna Tarifleri
SOS Tarifleri
Yanında Ne İçmeli?
Yanında Çorba Tarifleri
Makarna Nasıl Pişirilir?
Makarna Üreticileri
Makarna Çeşitleri
Makarna Diyeti
Baharat Çeşitleri
Pratik Ölçüler
Tarif Ekle
İletişim

MAKARNA
Makarna Şişmanlatmaz!
ŞİŞMANLATMAZ!

Caron Sos Tarifi

MALZEMELER
Tuz
1 fincan sirke
1 çay kaşığı tarhun
5 çorba kaşığı tereyağı
5 dal maydanoz
4 yumurta sarısı
1 soğan
2 domates
1 tane biber


YAPILIŞI
Soğanı çok ince doğrayın. Tane biberi ezin, eleyin ve tozlarını başka bir yerde kullanmak için ayırın (tozla beraber pişerse, sos çok acı olur).

Sirke, soğan, kıyılmış tarhun ve biberi küçük bir tencerede, hafif ateşte sirke tadı kalmayana kadar pişirin. Maydanozu temizleyin ve incecik kıyın. Tereyağını yakmamaya özen göstererek eritin ve köpüğü ile dibine çöken tortusunu alıp ılık bir yerde tutun.

Yumurta çırpma kabına, yumurta sarılarını koyun ve daha önce hazırladığınız malzemelerle karıştırın. Üç çorba kaşığı su ilave edin ve biraz çırpın. Genişçe bir kaba iki parmak su doldurup ateşe koyun ve bunun içine yumurtalı kabı oturtun. Alltaki suyun sıcaklığı sonucu; yumurta sarıları krem haline gelene kadar çırparak pişirin.

Yumurta kabını ocaktan alın ve ılık tereyağını yumurta sarısına karıştırmak suretiyle az az yedirin. Kabuğunu soyup çekirdeklerini çıkardığınız ve ince doğrayıp pişirdiğiniz domatese (domates ezmesi) tuz ilave edin, servise kadar, ılık bir yerde saklayın. Bu sosu bütün ızgara etli makarnalarla kullanabilirsiniz.

Gönderen : Murathan Bostancı |

(c) Murathan Bostancı | Site içeriği halka açık bilgilerden (Public Data) derlenmiştir, dileyen kopyalayıp çoğaltabilir.