Makarna Şişmanlatmaz
Ana Sayfa
Burayı Niye Yaptım?
Makarna Hakkında
Makarnanın Besin Değeri
Makarna Tarifleri
SOS Tarifleri
Yanında Ne İçmeli?
Yanında Çorba Tarifleri
Makarna Nasıl Pişirilir?
Makarna Üreticileri
Makarna Çeşitleri
Makarna Diyeti
Baharat Çeşitleri
Pratik Ölçüler
Tarif Ekle
İletişim

MAKARNA
Makarna Şişmanlatmaz!
ŞİŞMANLATMAZ!

Şaraplı Mantarlı Sos Tarifi

MALZEMELER
Bir kutu krema (200 ml)
1 çay bardağından birazcık az sıvıyağ
1 büyük soğan
bir yeşil biber
1 kırmızı biber
1 turuncu biber
yarım kutu krem peynir
bir küçük kutu 200 ml.lik domates salçası ( salçacık)
3 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir
1 su bardağı mantar
yarım demet taze nane
1 tatlı kaşığı toz fesleğen
1 tatlı kaşığı kekik
1 çay bardağı kırmızı şarap
tuz, karabiber1 çay bardağı parmesan peyniri


YAPILIŞI
Tencerenin içine sıvıyağı koyun. Ateşin altını açın. Soğanı incecik uzun şeritler halinde kesip tencereye atın. Karıştırın. Soğan pembeleşsin. Yeşil, turuncu ve kırmızı biberleride ( bunlar dolmalık biber şeklindede olabilir) mümkün olduğunca , soğan gibi , uzun ve incecik şeritler halinde kesin ve soğanın yanına katın ve karıştırın. Biraz kendilerinden geçer gibi olduklarında ise mantarları ekleyin . Mantarları keyfinize göre dilimleyin ama..Ne çok ince ne çok kalın ...Küçük küplere de bölebilirsiniz. Karıştırın ve kırmızı şarabı ekleyin.

Tüm bu malzemeleri iyice pişirin ve pişmiş olduğunu anladığınızda ( Dişlerinizin arasına bir mantar alıp bakabilirsiniz pişmiş mi diye ve onu yiyebilirsiniz ..:) bir kutu salçayı ekleyin. Karıştırmaya devam. Ateş ne kısık ne çok açık..Orta derecede olsun. Aksi halde malzemeler ya kavrulur, yanarlar ya da çok su salarlar.:) Malzeme pişerken içine nane, kekik, fesleğen, tuz , karabiber , krem peynir, dilim beyaz peynir, parmesan peynirini de katın. Altını kısın ve kapağını kapatıp pişmeye bırakın. Kısık ateşte yavaş yavaş ağırlaşsın.

Peynirler tamamen sosun sıcaklığında erisinler ve sosa karışsınlar. Bu artık hazır ve makarnayı karıştırınca tamam olucak dediğinizde ise incecik kıyılmış naneyi ekleyin ve altını kapatın ateşin. Kenarda bekleyen makarnayı sosunuzun içine ekleyin ve ( oda beklemiş olmasın çok. ) karıştırın . İyice malzemenin makarnalarla bütünleşmesini sağlayın. Servise hazır.. :)

Gönderen : Hülya Yamanoğlu |

(c) Murathan Bostancı | Site içeriği halka açık bilgilerden (Public Data) derlenmiştir, dileyen kopyalayıp çoğaltabilir.